top of page
 • Zdjęcie autoraDaria Kostaniak

Ile kosztuje projekt ogrodu? Czy projekt jest potrzebny?

Zaktualizowano: 8 maj 2023

Jakie są ceny projektów ogrodów w 2023 roku? Co powinien zawierać taki projekt i czy w ogóle jest on potrzebny? I ile może kosztować realizacja takiego projektu? Na te wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule i przybliżyć Wam nieco pracę architekta krajobrazu.


Podczas wielu lat mojej pracy w branży architektury krajobrazu widziałam wiele różnych cenników i wycen. I muszę przyznać, że nigdy nie miały one wiele wspólnego z różnymi zestawieniami cen projektów, które znajdziemy w internecie. Pamiętajmy też, że projekt stanowi zazwyczaj 5-10% wartości inwestycji. Jeśli ceny projektów wydają nam się zbyt duże, to być może nie jesteśmy świadomi kosztów związanych z założeniem ogrodu: zbudowania tarasu, zadaszenia, wybrukowaniu podjazdu, zakupu mebli ogrodowych itp.


W trakcie mojej kariery widziałam także wiele sytuacji, które sprawiały, że klient był narażony na dodatkowe koszty związane z realizacją ogrodu, a których można było uniknąć i o nich również opowiem.


Ile realnie kosztują projekty ogrodów?


Cena projektu ogrodu zazwyczaj najbardziej zależy od wielkości działki (po odjęciu od niej powierzchni domu). Poniżej proste zestawienie dla różnych wielkościowo ogrodów:

​Malutki ogród do 350m2

3000-4000 zł

Mały ogród 350-500m2

4000-4500 zł

Średni ogród 500-1000m2

4500-6000 zł

Duży ogród powyżej 1000m2

powyżej 5000 zł

Oczywiście ceny te dotyczą tylko mojej działalności i firm o podobnym do mojego doświadczeniu i profilu. Z pewnością znajdą się firmy i projektanci działający na rynku znacznie dłużej - wtedy ceny mogą być nawet kilka razy większe. Tak naprawdę w projektowaniu i designie nie istnieją górne granice cenowe - w końcu to sztuka, a za nią jesteśmy w stanie wiele zapłacić.


Innymi mniej oczywistymi czynnikami, które wpływają na cenę projektu, poza powierzchnią działki, mogą być:

 • większy niż zazwyczaj zakres opracowania projektu (w sytuacji gdy np. klient oczekuje większej ilości wizualizacji lub dodatkowego projektu elewacji)

 • zagospodarowanie działek ze skarpami i znacznymi spadkami terenu jest zazwyczaj drożej wyceniane od płaskiego terenu

 • lokalizacja działki daleka od miejsca zamieszkania projektanta

 • istniejąca roślinność na działce (drzewa, krzewy), które trzeba dodatkowo zinwentaryzować

 • brak dobrych map działki i projektów budowlanych (to często się zdarza w przypadku domów zakupionych od dewelopera lub bardzo starych budynków - wtedy projektant musi sam dodatkowo zmierzyć działkę i dom)

 • problem z odwodnieniem działki, który trzeba rozwiązać w projekcie (np. zaproponować drenaż, specjalne nasadzenia, ukształtowanie terenu).

Mam tutaj jedną złotą radę, jak otrzymać atrakcyjniejszą wycenę projektu lub wynegocjować lepszą cenę: być miłym. Z miłymi ludźmi dobrze się pracuje, a każdy projektant chce mieć miłego klienta. I w drugą stronę: jeśli ktoś będzie grubiański to może się okazać, że nagle żaden projektant akurat nie ma dla niego czasu lub podaje mocno zawyżone ceny.


Z czego składa się projekt ogrodu?


Wiemy już, ile kosztuje projekt, ale co w zasadzie dostaniemy za tę cenę? Jakich informacji oczekiwać?


Pełny projekt ogrodu powinien zawierać następujące elementy:

 1. Kolorowa koncepcja zagospodarowania ogrodu na rzucie z góry z opisami

 2. Wizualizacje (zazwyczaj ok. 7 szt.)

 3. Rysunki techniczne, które powstają po zaakceptowaniu koncepcji i wizualizacji. Składają się na nie następujące rysunki:

  • projekt nasadzeń (rzut z góry z tabelą ze spisem gatunków, ich ilością i odległością sadzenia)

  • wymiarowanie projektu i projektowanych elementów np. pergole

  • zestawienie nawierzchni (rzut z góry z zestawieniem powierzchni trawników, podjazdów, krawężników itp.)

  • oświetlenie i mała architektura (wskazanie punktów świetlnych i dobór konkretnych opraw lamp, dobór mebli i donic)

Dodatkowo moje projekty ogrodów zawierają jeszcze dwa elementy:

 1. Poradnik jak założyć i pielęgnować ogród - autorska książeczka w formie małego zeszytu, w której znajdują się informacje dotyczące tego, jak i w jakiej kolejności wykonać poszczególne elementy ogrodu i jak je później pielęgnować

 2. Doradztwo podczas realizacji projektu - udzielane w formie kontaktu telefonicznego i mailowego z firmą wykonawczą

Jeśli chcielibyście z któregoś elementu zrezygnować na rzecz tańszego projektu, to są nim wizualizacje. Projekt dalej będzie kompletny nawet bez realistycznych wizualizacji, ale niemożliwe jest zrezygnowanie z rysunków technicznych, gdyż wtedy projekt nie będzie możliwy do zrealizowania. Stanie się zatem tylko zbiorem obrazków, na podstawie których niestety nie założycie ogrodu.
projekt ogrodu poznań, ogród, nasadzenia, rośliny, projekt roślinności
Przykładowy projekt nasadzeń do projektu ogrodu

Jakie korzyści wynikają z projektu ogrodu?


"Projekt ogrodu" zazwyczaj tak naprawdę oznacza kompleksowe zagospodarowanie całej działki. Dzięki niemu będziemy wiedzieli nie tylko, gdzie mają być rośliny, ale też podjazdy, ścieżki, ogrodzenie frontowe, a nawet odwodnienie nawierzchni. Są to elementy, które są nam niezbędne, aby komfortowo korzystać z działki i prędzej czy później będziemy musieli je wykonać - dlatego dobrze jest wcześniej je zaplanować, tak aby były wygodne i funkcjonalne.


Projekt ogrodu gwarantuje dobrze dobrane rośliny, posadzone w odpowiedniej ilości i odległościach. Samodzielne próby posadzenia roślin często kończą się niepowodzeniem, bo nie znamy nawet zbyt wielu gatunków roślin ani ich wymagań.


"Ogród" to coś więcej niż tylko zbiór roślin. Za ogrodem stoi jakaś intencja, czyjeś marzenia i pewna funkcjonalność. Widziałam wiele sytuacji, gdy ktoś posiadał działkę, miał na niej posadzone rośliny, ale nie miał ogrodu.


Źle zaplanowany ogród zamiast dawać nam spokój i wytchnienie będzie nas denerwować i męczyć. Dobrze rozplanowany ogród natomiast może poprawić nasz komfort życia w domu (np. dzięki nasadzeniom wiatrochronnym lub chroniącymi przed letnim słońcem i upałami).

projekt ogrodu poznań, rzut z góry, ogród
Projekt ogrodu w formie kolorowej koncepcji

Czy jesteś w stanie samemu zaprojektować ogród?


Do pewnego stopnia na pewno jesteś w stanie samodzielnie rozplanować swoją działkę i ogród. Warto to zrobić, nawet gdy nie masz żadnej specjalistycznej wiedzy w tym temacie, nie znasz profesjonalnych programów, a ostatni raz rysowałeś w podstawówce. Projekt to zbiór informacji i pomysłów, a wizualizacje 3D to tylko jeden ze sposobów na jego zobrazowanie.


Zawsze warto chwycić za kartkę papieru w kratkę, założyć sobie że jedna kratka to kwadrat o wymiarach 1x1m lub 0,5x0,5m i narysować działkę, dom, garaż, podjazd i bramę... I już zacznie klarować się jakaś wizja. Zobaczysz, ile powierzchni działki zabierają wszystkie elementy i ile realnie zostaje ci na nasadzenia. Warto wypisać sobie wyzwania działki (np. sąsiad, przed którym chcemy się osłonić, jakiś brzydki widok, spadek terenu ze stojącą wodą) i warunki, jakie na niej panują (np. sucha i słabej jakości ziemia).


A jeśli jednak trudno jest ci sobie to wszystko wyobrazić i nie wiesz, co zrobić ze swoją przestrzenią - wtedy warto zatrudnić specjalistę. Projekt ogrodu to nie tylko rysunki, ale też możliwość porozmawiania z kimś, kto się zna na swoim temacie, kto krytycznym okiem oceni nasze pomysły i rysunki i rozwiąże nasze problemy.


Jak tanio i dobrze urządzić ogród? Czy tak się da?


Większość z nas chce, żeby było tanio i dobrze. Budowa domu, jego urządzenie i spłata kredytu to dostateczne wyzwania dla większości z nas. Chcemy, żeby budowa ogrodu nie była problematyczna i droga. Ogród w końcu ma być naszą przyjemnością.


Ogrody niestety nie są tanie. To znaczy zależy co mamy na myśli pod pojęciem "ogród". Jeśli myślimy tylko o zakupie i posadzeniu roślin to nie jest to wcale tak duży koszt - rośliny naprawdę nie są drogie, szczególnie gdy wiemy co kupić i nie kupujemy impulsywnie, widząc kwitnące krzewy w centrum ogrodniczym, tylko zakupimy np. dziesięciokrotnie tańsze bulwy lub krzewy z gołym korzeniem w formie ukorzenionego patyka.


Jeśli jednak pod hasłem "ogród" kryje się zagospodarowanie całej działki z podjazdami, tarasami, zadaszeniami... Wtedy wyceny idą w dziesiątki a nawet setki tysięcy, jak przy budowie domu. Na taras wydamy 20 tys., na jego zadaszenie 10-50 tys., na podjazd kolejne 10-20 tys. i tyle samo na wiatę garażową, a jeszcze ogrodzenie frontowe... I tak to się zbiera.

projekt ogrodu poznań, projekt ogrodu, ogród
Ogród z żółtym kolorem. Daria Kostaniak 2022

Tanie i dobre są proste i przemyślane rozwiązania. Może wcale nie potrzebujemy potężnego ogrodzenia frontowego, a zadowoli nas żywopłot. Może taras wcale nie musi być taki duży, a zamiast zadaszenia wystarczą drzewa w jego pobliżu. Dlatego jestem zdania, że oszczędność pieniędzy to właśnie plan ogrodu i to on ochroni nas przed dodatkowymi kosztami.


Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, gdy moi klienci prosili mnie o pomoc, gdyż ich próby samodzielnego wykonania ogrodu kończyły się niepowodzeniem i stratą pieniędzy - rośliny nie rosły lub rosły zbyt bujnie, trzeba było potem je przesadzać lub usuwać, a to wszystko generowało koszty, których można było uniknąć.


Podobnie sprawa wygląda z niefunkcjonalnie zaprojektowanymi trawnikami, podjazdami tarasami. Klient zostaje z ogromnym tarasem, którego nie da się sensownie zadaszyć, z podjazdem który jest niewygodny lub trawnikiem, którego nienawidzi kosić.


Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu ogrodu - skontaktuj się mną za pośrednictwem e-maila: dariak2509@gmail.com

426 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page