top of page
  • Zdjęcie autoraDaria Kostaniak

Jakie są najlepsze rośliny do ogrodu?

Każda osoba, która chce zaprojektować ogród lub dokonać zmian w już istniejącym ogrodzie staje przed kluczowym wyzwaniem: jakie rośliny będą najlepsze dla mojej przestrzeni?Najlepsze rośliny do ogrodu to nie takie, które są aktualnie modne lub o których ktoś gdzieś napisał, że są "łatwe w pielęgnacji". "Najlepsze rośliny" to takie, które są dobrze dobrane do warunków panujących na danej działce (ilość słońca, wilgotność, rodzaj gleby). Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że rośliny nigdy nie rosną same - musimy umieć dobierać do siebie gatunki, żeby do siebie pasowały nie tylko wizualnie, ale też miały podobne wymagania. Tylko przy uwzględnieniu tych dwóch aspektów będziemy mieć do czynienia z kompozycją roślin naprawdę łatwych w pielęgnacji i dobrze rosnących w danym miejscu.


A zatem - jakie rośliny do ogrodu polecam?


Rośliny na stanowiska wilgotne i cieniste


Niezawodnym wyborem w takiej sytuacji jest cis pospolity i cis pośredni. Najlepsze odmiany to 'Farmen', 'Hicksii', 'Repandens', 'Wojtek'. Cisy sprawdzają się zarówno jako materiał na żywopłoty, pojedynczy pionowy, kolumnowy akcent oraz jako rośliny okrywowe, rosnące pod drzewami. Świetnie współgrają z kolumnowymi grabami i hortensjami bukietowymi i hortensjami krzewiastymi.


W takich warunkach doskonale rosną także derenie - dereń biały i dereń świdwa. Mają białe kwiaty i owoce, a zimą, gdy zrzucą liście, zachwycają kolorowymi, czerwonymi lub ogniście pomarańczowymi pędami.


W cieniu dobrze czują się leszczyny. Możemy je posadzić zarówno dla orzechów laskowych jak i dla ozdoby. Istnieją ciekawe, ozdobne odmiany o kolorowych liściach np. 'Purpurea'.


Szczerze mogę polecić także ligustr pospolity, który jest rośliną bardzo łatwą w uprawie, bywa zimozielony, doskonale rośnie jako żywopłot lub szpaler wzdłuż granicy działki, a dodatkowo jego kwiaty pięknie pachną! (podobnie do kwiatów bzu, bo należy do tej samej rodziny). Zimą jego czarne owoce stanowią pożywienie dla ptaków (dla nas są jednak trujące).


Krzewy warto uzupełnić niższymi bylinami i krzewinkami. Sprawdzi się do tego zimozielony, płożący barwinek pospolity (szybko zadarni nawet duże powierzchnie rabat), bluszcz pospolity (możemy go użyć jako pnącze na ogrodzeniu lub jako roślinę okrywową), paprocie (wietlica samicza), turzyca ptasie łapki (bardzo urocza nazwa), konwalia majowa (liście konwalii stanowią bardzo długo ozdobę rabaty), bodziszek (wiele interesujących odmian) oraz mnóstwo odmian hosty (zwanych też funkiami).Projekt ogrodu poznań, projektowanie ogrodów poznań, projekt, ogród, poznań, projektowanie, śląsk, wielkopolska, projekt ogrodu
Hosta w towarzystwie kwiatów hortensji ogrodowej. Daria Kostaniak, 2022

Rośliny na stanowiska suche i słoneczne


W takich warunkach gleba często bywa jałowa i kiepskiej jakości. Nic jednak straconego, bo istnieją także rośliny, które preferują takie warunki. Jest nią przede wszystkim lilak pospolity (zwany też bzem), dostępny w przeróżnych odmianach o białych i liliowych kwiatach. Ma niepowtarzalny zapach, na który czekam każdej wiosny! Drzewem, które przetrwa każde warunki jest brzoza brodawkowata. Ma ona wiele ozdobnych odmian, takich jak 'Youngii', 'Gracilis' lub 'Fastigiata'. Wiele z nich ma nieduże wymiary, dlatego sprawdzi się zarówno w dużym jak i małym ogrodzie. Brzoza jest jednym z najszybciej rosnących drzew w Polsce.


Doskonałym wyborem jest także jałowiec pospolity i jałowiec sabiński. Dostępne są w wielu odmianach i nadają się do zadarniania dużych powierzchni, do sadzenia wraz z krzewami lub jako pojedyncze, pionowe akcenty na rabacie.


W takich miejscach sprawdzają się wszystkie róże. Jeśli jednak zależy nam na róży łatwej w pielęgnacji, powinniśmy postawić na róże okrywowe lub róże dziko rosnące w naszym kraju (np. róża francuska, róża rdzawa, dzika róża). Odradzam tutaj stosowanie popularnej róży pomarszczonej, gdyż ma ona potencjał inwazyjny (może zaszkodzić naszemu środowisku!)


Drzewa i krzewy warto wzbogacić rosnącymi pod nimi niższymi bylinami. W takich warunkach sprawdzi się lawenda (ziołowy zapach), kolorowe krwawniki (odmiany o żółtych, pomarańczowych i różowych kwiatach), zawciąg nadmorski (zimozielona, malutka bylina), kostrzewa owcza (zimozielona, kępkowa trawa ozdobna), wszelkie rozchodniki, szałwia omszona i przetacznik kłosowy.


Rośliny rodzime - nasze, polskie


W każdym ogrodzie powinniśmy postawić przede wszystkim na rodzime gatunki, rosnące w lokalnych lasach, zadrzewieniach i na łąkach. To one przede wszystkim są doskonale przystosowane do warunków naszego klimatu i naszych gleb, niestraszne zatem im będą mrozy, susze czy choroby. Rośliny rodzime są roślinami najłatwiejszymi w uprawie. Należą do nich dzikie róże, róża rdzawa (po deszczu wydziela piękny, jabłkowy zapach), głóg (z którego możemy zrobić kwitnący żywopłot, w którym będą chować się ptaki i jeść jego czerwone owoce), śliwa tarnina (wczesną wiosną pięknie kwitnie na biało, a latem daje nam owoce z których możemy zrobić nalewkę), jeżyna popielica (doskonała do umacniania skarp i zadarniania, jej owoce są jadalne), dereń świdwa (z jego owoców również możemy przyrządzić nalewkę), kalina koralowa (posiada mnóstwo odmian ozdobnych np. 'Roseum').


Na rynku dostępne są także rodzime gatunki traw w ozdobnych odmianach: trzęślica modra, śmiałek darniowy, perłówka, stipa.


655 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page